Full Runners and Riders for All Tory Select Committee Elections

And here is who is running in the contested elections:

Elections will take place on WEDNESDAY 24TH OCTOBER IN COMMITTEE ROOM 14 between 1 p.m. and 3 p.m.

Business, Innovation and Skills Committee (2-vacancies)
Nominations: Caroline Dinenage, Jonathan Djanogly, Richard Fuller, Anne Marie Morris,Robin Walker
and Mike Weatherley

Culture Media and Sport Committee (3-vacancies)
Nominations: Andrew Bingham, Angie Bray, Conor Burns, Alun Cairns, Tracey Crouch, Jason McCartney,
David Morris, Caroline Nokes, Mike Weatherley

Defence Committee (1-vacancy)
Nominations: Crispin Blunt, James Gray, Adam Holloway

Energy and Climate Change Committee (1-vacancy)
Nominations: Peter Lilley, David Morris

Environment Food and Rural Affairs Committee (1-vacancy)
Nominations: Simon Hart, Sheryll Murray, Mark Spencer

International Development Committee (2-vacancies)
Nominations: Fiona Bruce, Matthew Offord, Mark Pritchard

Procedure Committee (one vacancy)
Nominations: Jonathan Lord, Martin Vickers

Transport Committee (2-vacancies)
Nominations: Gareth Johnson, Karen Lumley, Karl McCartney

Treasury Select Committee (1-vacancy)
Nominations: Steve Baker, Brooks Newmark, Dominic Raab

Ministers should not participate but PPSs can.

Graham Brady MP




Tip offs: 0709 284 0531
team@Order-order.com

Quote of the Day

Hamas offer only a qualified endorsement of the Labour Party’s leader…

“We Salute Jeremy Corbyn’s supportive positions to the Palestinians, but the issue of him as a prime minister is an internal British issue and we respect the choice of the British people.”

Sponsors

Guidogram: Sign up

Subscribe to the most succinct 7 days a week daily email read by thousands of Westminster insiders.
Hamas on Corbyn Hamas on Corbyn
Fry, Hislop, Merton &Guardian All Mocked Burka Fry, Hislop, Merton &Guardian All Mocked Burka
Corbyn’s Home Pranked By Jewish Activists Corbyn’s Home Pranked By Jewish Activists
Rowan Atkinson on Boris Rowan Atkinson on Boris